MESUT ÇAKIR | Projenize Daha Fazla Kişi Eklemek Çözüm Olmayabilir: Brooks Yasası

Projenize Daha Fazla Kişi Eklemek Çözüm Olmayabilir: Brooks Yasası

Brooks Yasası, bir yazılım projesinde veya başka bir projede gecikme yaşandığında, ekstra insan kaynakları eklemenin genellikle çözüm olmadığını gösteren bir gözlemdir. Aslında, daha fazla insan kaynağı projeyi daha da geciktirebilir. Bunun nedeni, ekstra insanların projeye dahil olmasıyla birlikte, işbirliği, koordinasyon ve iletişim problemlerinin artmasıdır. Bu da zaman kaybına neden olabilir ve projenin tamamlanmasını daha da geciktirebilir.

Brooks Yasası aynı zamanda, bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için sadece insan kaynaklarına değil, diğer kaynaklara da ihtiyaç olduğunu gösterir. Para, donanım, yazılım araçları gibi kaynaklar da projenin başarısını etkileyebilir. Ancak, bu kaynakların doğru kullanımı ve planlaması önemlidir. Yanlış kullanıldığında, bu kaynaklar projenin tamamlanmasını engelleyebilir veya geciktirebilir.

Sonuç olarak, Brooks Yasası, bir projenin başarısını etkileyen farklı faktörleri göz önünde bulundurarak, doğru kaynak kullanımı ve planlaması ile projelerin zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlanabileceğini gösterir.

Kaynak: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7047473966151561216?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Yorumlar kapalı